باغ نشاط شهرستان فیروزه

سلام

عجیب اما دلم از غربت این باغ صد ساله میگیرد.

بعد از ظهر شنبه 30 تیر ماه 97 به همراه خانواده برای اولین بار از باغ نشاط دیدن کردیم، باغی بزرگ با دیوار های کاه گلی در جنوبی باغ برویمان باز بود با خوشحالی از اینکه لازم به پرداخت ورودی نیست وارد باغ شدیم .

متاسفانه باغ با عظمت خان معتمد سالاری عجیب غریبانه به ما می نگریست انگار نشاط این باغ پر شکوه به غارت زمان می رفت😢

در ابتدا هیچکسی دیده نمی شد نزدیک عمارت زیبای مرکزی باغ یک موتور و شاید یک ماشین دیده می شد ،پس از شنیده شدن صدای ماشین مان یک جوان که انگار نگهبان مینمود از طبقه هم کف عمارت خارج شد .

در نزدیکی عمارت سگی دیده می شد در زیر درختان و روی چمن دراز خفته و ما را تماشا می کرد.

حال درختان باغ بد بود پوستشان زیر تیغ گرما و بی آبی دریده شده بود و انگار نه انگار آنها یادگار صد ساله ارباب و رعیت این مملکت بودن

به قول دوستمان این درختان سر برآستان فیروزه ای خاطره ها از شادی و غم و رفت و آمد گذشتگانمان داشته اند،و حیف که اندک خاطری بهانه ی ارجمندی آنها نشد.

در کنار درختان بلند و پراکنده کاج کمی دورتر ردیف هایی از درختان تنومند بارور پسته دیده می شود و نمی دانیم کدام ذهن قوی و دست قوی تری خالق آنها بوده است.

گفته می شود قبل تر این باغ سر سبز تر بوده باغی پر از درختان انگور که جای خالیشان هنوز هم خالیست.

باغ سالار یا باغ نشاط روزگاری غریب با حال و هوای هنرمند نقاش کمال الملک قریب بوده و گام های این مرد بزرگ خاک این ملک را نگار گر بوداست.

متاسفانه عمارت شمالی و برج های باغ عزیزمان در حال از بین رفتن است و جوی آبی که از سمت راست عمارت مرکزی می گذرد خشک است و رد پای آب در آن ناپیداست.

آری گفته اند آب است آبادانی صدای جنبش آب در پهنای آجر کاری هنرمندانه جوی صدای زندگی است که نمی دانم کی ولی خاموش گشته...

افسوس و ای وای که این همه غربت و مظلومیت شایسته این باغ نیست ...

متاسفانه ساعت بازدید از داخل عمارت ها 8تا13 بود و ما نتوانستیم یادگار هنر معماری گذشتگان و نقاشی های ارزشمند نقاش کمال الملک را ببینیم، در ادامه پس از گرفتن چند عکس خانوادگی در کنار عمارت و سلفی های همیشگی پس از تماشای غروب زیبای باغ از کنار دیوار های کاه گلی از باغ نشاط خداحافظی کردیم.

دیدن این باغ برای اولین بار منو یاد باغ گلشن طبس انداخت ای کاش روزی بشه که باغ نشط فیروزه پر از سر سبزی و نشاط مردمان این سرزمین بشه الهی آمین.

حرف آخر این که از همه دعوت میکنم شده برای یکبار به دیدن این باغ بزرگ فیروزه که کنار روستای تقی آباد هست برن 😌

ممنون
/ 0 نظر / 8 بازدید